КОРСУНЬ-ШЕВЧЕНКІВСЬКА БИТВА – 75 РОКІВ ПОТОМУ

Автор: О.Назаров

Дата: 2019-02-26

У неділю 17 лютого на північно-східній околиці смт.Лисянка, біля пам’ятного знаку 2-й танковій армії Першого Українського фронту (висота 239) відбулась військово-історична реконструкція фрагменту бою, який відбувся тут 75 років тому у ході завершення Корсунь-Шевченківської наступальної операції. Одержавши у ряді джерел назву «Сталінград на Дніпрі» чи «Другий Сталінград», ця операція є однією з найбільш відомих сторінок з історії визволення українських земель від нацистів

Наприкінці січня 1944-го року війська 1-го та 2-го Українських фронтів почали наступ, і зустрівшись під м.Звенигородка замкнули кільце навколо Корсунь-Шевченківського виступу, в результаті чого було оточено два німецьких армійських корпуси, до яких входили 5 піхотних дивізій, чотири дивізійні групи, піхотний полк, танкова дивізія СС «Вікінг», моторизована бригада СС «Валлонія», дві корпусні групи, артилерійські, інженерні та інші частини. Командування нацистів заборонило оточеним військам капітулювати і пообіцяло деблокувати оточення ззовні.

На допомогу оточеним було кинуто значні сили. Тільки танкових дивізій налічувалося вісім і серед них - перша танкова дивізія СС «Лейбштандарт «Адольф Гітлер». З півдня та заходу вони намагалися прорвати кільце. Дивізіям, що проривалися з заходу пощастило більше. Підсилені двома важкими танковими батальйонами, укомплектованими важкими танками «Тигр» вони прорвались саме сюди, до висоти 239, але були відкинуті Червоною армією до Лисянки і далі прориватися оточеним довелося самотужки. У ніч з 16-го на 17 лютого 1944 року оточені війська нацистів почали прорив з с.Шендерівки Корсунь-Шевченківського району. Більше доби тривав прорив, у результаті якого певній частині живої сили вдалося з боями вийти з оточення, проте уся техніка та важке озброєння були кинуті чи знищені. Десятки тисяч загинули та потрапили у полон. У ході наступного відступу нацистські війська продовжували нести величезні втрати, особливо у техніці. У цих боях на полях Черкащини ними було втрачено тільки танків типу «Тигр» та «Пантера» більше, ніж при всесвітньовідомій битві на «Курській Дузі».

Снаряди та міни обох сторін не обирали жертв. У цих боях загинули тисячі мирних мешканців Черкащини. Ще десятки тисяч щойно мобілізованих жителів області загинуло та отримало поранення приймаючи участь у бойових діях. Саме у період Корсунь-Шевченківської наступальної операції робота польових воєнкоматів досягла свого піку. Лютнева відлига зробила шляхи майже непроїзними, тому обидві сторони активно використовували місцевих жителів, включаючи жінок та дітей для транспортування боєприпасів, предметів військового спорядження та амуніції, тощо. Значна кількість наших земляків уже тут, за кількадесят кілометрів від дому починали своїми подвигами прославляти рідну землю. З метою належного вшанування пам’яті земляків, що загинули при визволенні рідного краю, та відзначення 75-ї річниці проведення Корсунь-Шевченківської наступальної операції і було проведено цю військово-історичну реконструкцію фрагменту одного з боїв за висоту 239.

Захід відбувається за підтримки Черкаської обласної державної адміністрації, Лисянської районної державної адміністрації, Лисянської районної та селищної рад, Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника та Державного історико-культурного заповідника «Трипільська культура» за сприяння ВГО «Закінчимо війну» та Благодійної організації «Благодійний фонд «ДІОНІС»». Значну допомогу на проведення військово-історичної реконструкції надав Народний депутат України Геннадій Бобов. Свій вклад зробили також Народний депутат України Валентин Нечипоренко, Голова правління Лисянського РайСТ Василь Качур, Директор ДП «Лисянський держлісгосп» Вячеслав Шако та керуючий ТОВ «Злагода» Володимир Павлюк. У реконструкції прийняли участь військово-історичні клуби Київщини, Кропивницького, Одеси, Херсону, Чернігова та Черкащини. Члени Черкаського обласного осередку ВГО «Закінчимо війну» по закінченню заходу, вже традиційно, здійснили покладання квітів до навколишніх братських могил та пам’ятних знаків.

Не можу сказати, що ситуація з братськими могилами суттєво поліпшилась у порівнянні з минулим роком. Але ми не збираємось опускати руки.Просмотров: 167