Навигация


Ноябрь
Пн   4 11 18 25
Вт   5 12 19 26
Ср   6 13 20 27
Чт   7 14 21 28
Пт 1 8 15 22 29
Сб 2 9 16 23 30
Вс 3 10 17 24  

 

2015 год

 

Останки дев’яти бійців РСЧА, було поховано до братської могили у селі

Дата добавления: 2014-06-23

Автор: Назаров Александр

Останки дев’яти бійців РСЧА, загиблих у грудні 1943 року та ексгумованих у лісі на південно-західній околиці с.Білозір’я Черкаського району Черкаської області на підставі дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій №32/23/1/2013 від 10.10.2014р. було поховано до братської могили у селі за участю голів Черкаської облдержадміністрації, обласної, районної та сільської рад.
Бійці були виявлені під час пошукових робіт, які проводились на підставі дозволу Міністерства культури України №22-034-П/14 від 18.02.2014р. головою правління Черкаського обласного осередку Всеукраїнської громадської організації “Закінчимо війну” Назаровим Олександром Васильовичем, за участю членів Організації Долгого Миколи Валерійовича, Манжелія Сергія Володимировича, Шаповалова Олександра Миколайовича, Калько Віталія Миколайовича, Гаркуші Юрія Олексійовича та відомого місцевого пошуковця-краєзнавця Милокоста Анатолія Яковича. Поховання були санітарними, здійсненими у вирвах від вибуху боєприпасів, неглибоких окопах та просто на поверхні.
Усі поховані на момент виявлення були у більшій чи меншій мірі пошкоджені мародерами, що значно полегшувало виявлення але зменшувало шанси на ідентифікацію. Щоправда, у останній переважно не було потреби – у списках втрат 62-ї гвардійської стрілецької дивізії, що воювала тут у грудні 1943 року є багато бійців, загиблих “в лесу, в районе высоты …”. Їх імена викарбувані на обеліску в Білозір’ї, тож нам залишалось тільки перенести їх туди.
Проте, у одного з бійців у районі грудей було знайдено пластмасовий парашутик, який наводить на думку, що тут проходила і 7-ма гвардійська повітряно-десантна дивізія. Однак, “завдяки” невстановленим особам у цього покійного були відсутні не тільки значок, а й череп, тому кість інформації для ідентифікації булла дуже незначною. Єдине, чим цей загиблий відрізнявся від решти похованих – це не традиційні радянські, а німецькі черевики на ногах. Мало того, у ході робіт нами було виявлено ями, які виходячи з наявних тут дрібних кісток містили похованих, але на момент проведення робіт останки в них були відсутні, причому відбувалось це практично паралельно з нашими роботами. Подальша їх доля невідома. Або вони вже поховані за сотні кілометрів звідси (ми знаємо, хто практикує такі “перепоховання”), або ще пебувають у так званих “времянках” поближче до доріг. Маємо надію, що це другий варіант і хтось відгукнеться і напише мені про це, або зателефонує за номером 067-265-67-91. Виходячи зі списку втрат, роботи тут продовжаться.
Також члени Черкаського осередку Всеукраїнської громадської організації «Закінчимо війну» в рамках заходів приурочених до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні прийняли участь у мітингах на обелісках та братських могилах воїнів, що загинули при захисті та звільненні населених пунктів області від німецько-фашистських загарбників. Було вшановано їх пам’ять, здійснено покладання квітів, проведено зустрічі з ветеранами записані їх свідчення про події Великої Вітчизняної війни на території Черкаської області, проведено патріотичні бесіди з місцевою молоддю. Члени Організації, що стояли на почесній варті були одягнені у репліки уніформ бійців та офіцерів РСЧА того часу.

вернуться назад

 

 

 

 

архив фотоотчетов