ПОРЯДКУ ЗДІЙСНЕННЯ РОБІТ З ПОШУКУ, ЕКСГУМАЦІЇ ТА ПОХОВАННЯ ОСТАНКІВ ОСІБ, ЯКІ ЗАГИНУЛИ У ВІЙНАХ

Пошукові роботи на місцях боїв можуть проводитися лише за наявності відповідного Дозволу Міністерства культури України. Ексгумаційні роботи можуть проводитись лише на основі Дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті жертв війни та політичних репресій. Дозвіл дійсний протягом одного польового сезону (календарного року видачі) і не може бути використаний по закінченні календарного року, в якому він був виданий.

Головним результатом та метою проведення польових пошукових досліджень є встановлення місця знаходження непохованих останків полеглих бійців або невідомих поховань. Відповідно до Тимчасового порядку здійснення на території України пошуку, ексгумації та перепоховання останків осіб, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій і впорядкування місць їх поховання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури, та житлово-комунального господарства України від 9 червня 2006 р. № 193, зареєстрованим Міністерством юстиції України 11 серпня 2006р. за №969/12843 (далі Тимчасовий порядок) у випадку виявлення таких об’єктів, пошуковці складають акт про встановлення місця поховання осіб, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій».

Акт про встановлення місця поховання має встановлену тимчасовим порядком форму і складається пошуковцями за фактом встановлення місця знаходження невідомих поховань жертв воєн та політичних репресій за участю осіб, уповноважених відповідним органом виконавчої влади, або (за згодою) відповідним органом місцевого самоврядування. На зворотній стороні Акту про встановлення місця поховання повинна бути зображена карта-схема поховання з прив’язкою до місцевості. Бажано додавати GPS координати місця виявленого об’єкту.
Акт скріплюється печаткою органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Після цього акт про встановлення місця поховання має бути зареєстрований у секретаря Обласної комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій. Вказаний акт та лист з обґрунтуванням необхідності поховання виявлених останків, прогнозованими місцем та датою проведення поховання, впродовж місяця надсилається до Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій для отримання Дозволу на проведення ексгумаційних робіт.

У випадку виявлення в ході пошукових робіт невідомих (не облікованих) поховань, перенесення яких визнане недоцільним, акт про встановлення місця поховання є підставою для занесення їх до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Для цього необхідно всі наявні документи та інформацію щодо кількості похованих, часу, обставин їхньої загибелі та встановлених прізвищ надати до органу охорони культурної спадщини області – управління культури (управління охорони культурної спадщини) облдержадміністрації.

У випадку необхідності проведення ексгумації виявлених останків з метою їх гідного поховання, Державною міжвідомчою комісією у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій на підставі акту про встановлення місця поховання видається Дозвіл на здійснення ексгумації та перепоховання останків осіб, полеглих внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій форма якого затверджена Тимчасовим порядком.
Перед початком ексгумаційних робіт керівник пошукових робіт узгоджує даний Дозвіл з представниками місцевої влади.
Після закінчення ексгумаційних робіт пошуковці складають «Акт про ексгумацію останків осіб, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій» (далі – Акт ексгумації).
Даний документ має встановлену Тимчасовим порядком форму і складається пошуковцями за фактом здійснення ексгумації, за участі осіб, котрі представляють органи влади.
«Акт про ексгумацію» скріплюється печаткою уповноваженого виконавчого органу влади або органу місцевого самоврядування та пошукової організації. Впродовж місяця акт про ексгумацію має бути переданий до Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій.
Ексгумовані останки повинні депонуватися (зберігатися) у нежилих сухих провітрюваних приміщеннях.

Відповідно до вимог частина п’ята ст. 6 Закону України «Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 років», поховання учасників бойових дій здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.
Після проведення поховання пошукова організація складає «Протокол перепоховання останків осіб, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій» (Далі – Протокол перепоховання).

Даний документ має встановлену Тимчасовим порядком форму і складається пошуковцями за фактом здійснення поховання, за участю осіб, які представляють органи влади. Протокол скріплюється печатками органу влади та пошукової організації.

Протягом місяця «Протокол перепоховання» має бути переданий до Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій.

Після завершення пошукових, ексгумаційних робіт та робіт з поховання, пошукова організація повинна підготувати звіт про проведені у поточному році досліджень за кожним наданим Дозволом на ведення польових пошукових робіт та Дозволом на здійснення ексгумації та перепоховання.